Epidemia krótkowzroczności? Okulista Tychy zdradza, jak chronić swoje dzieci

okulista Tychy

Specjaliści biją na alarm – na całym świecie rośnie liczba krótkowidzów. Co więcej, taka diagnoza dotyka nie tylko coraz większej, ale i coraz młodszej grupy osób. Okulista Tychy podpowiada, w  jaki sposób zadbać o wzrok naszej pociechy? Krótkowzroczność – jak zapobiegać?
Poznaj kilka rad okulisty Tychy z gabinetu Brillant.

Krótkowzroczność – co to jest?

Krótkowzroczność, zwana także miopią, to wada wzroku, przez którą dobrze widzimy rzeczy zlokalizowane blisko. Z kolei te znajdujące się dalej są dla nas rozmyte i zamglone. U osób z krótkowzrocznością gałka oczna wyróżnia się nadmiernym wydłużeniem, przez co promienie światła skupiają się przed siatkówką. To skutkuje powstaniem właśnie takiego nieostrego obrazu.

Krótkowzroczność u dzieci – skąd się bierze?

Jeszcze do lat 50 XX wieku uważano, że krótkowzroczność jest głównie kwestią genetyki. Badania oraz analiza tej przypadłości pokazały jednak, że wada stawała się coraz powszechniejsza – co z kolei oznaczało, że jej rozwojowi , oprócz genetyki, sprzyjały także czynniki środowiskowe. Dziś wiemy już, że duża ilość pracy wzrokowej czy spędzanie czasu przed ekranem komputera przyczynia się do rozwoju miopii, także wśród najmłodszych.

To, jak wielki jest to problem, doskonale obrazuje sytuacja w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie ze względu m.in. na wczesną edukację oraz wyjątkowo intensywne angażowanie wzroku od najmłodszych lat ( duża ilość pracy, często z bardzo bliska) z krótkowzrocznością zmaga się już ponad 80 proc. młodych dorosłych.

Krótkowzroczność – jak zapobiegać?

  • Więcej czasu na świeżym powietrzu. Badania przeprowadzone w Azji pokazały, że już dwugodzinna ekspozycja na światło dzienne zapobiega krótkowzroczności, a nawet ją hamuje.
  • Kontrolne wizyty u okulisty. Raz na jakiś czas warto zawitać do zaufanego okulisty Tychy z gabinetu Brilliant i sprawdzić, jak rozwija się narząd wzroku naszego dziecka. Jeśli specjalista dopatrzy się nieprawidłowości, możemy być pewni, że szybko wdroży odpowiednią drogę korekcji dostosowaną do wieku i potrzeb dziecka.
  • Rezygnacja z presji. Duża ilość nauki i godzinne ślęczenie nad książkami mogą przyczynić się do pogorszenia wzroku. Aby temu zapobiec, zadbajmy o to, aby nasze pociechy miały wyważony czas pomiędzy nauką i rozrywką. Zwróćmy także uwagę na ilość czasu spędzanego przed komputerem czy tabletem.
  • Jakość pracy. Nie możemy wyeliminować pracy z bliska czy siedzenia przed ekranem monitora. Możemy za to zadbać o higienę wzroku przy wykonywaniu tych czynności. Wprowadźmy 2-minutowe przerwy po każdym 20-minutowym cyklu pracy i sprawdźmy, czy odległość od monitora na pewno wynosi minimum 30 cm. Jeśli nasza pociecha chce czytać, zweryfikujmy, czy ma do tego odpowiednio dobre warunki, czyli m.in. optymalne oświetlenie.