Innowacyjny Tomograf OCT

badanie OCT

Innowacyjny Tomograf OCT. Zbadaj dno oka u Optyka Brilliant w Tychach

Wyobraź sobie badanie, którego precyzyjność pomiarów można porównać do wnikliwej analizy tkanki pod mikroskopem. Niemożliwe? OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dnia oka, to jedna z najnowocześniejszych metod badania wzroku znana współczesnej okulistyce. Już teraz bezpłatnie wykonaj ją w Tychach w Optyku Brilliant!

Czym jest badanie OCT?

Ludzkie oko to niezwykle skomplikowany mechanizm. Badanie tomografem OCT umożliwia zgłębienie tajemnic kryjących się w gałce ocznej poprzez oświetlenie jej strumieniem światła – dzięki czemu specjalista jest w stanie precyzyjnie ocenić stan zdrowia naszego narządu wzroku. Co więcej, te innowacyjne badanie umożliwia również diagnozę innych, nie związanych z oczami schorzeń.

Co wykrywa badanie OCT?

Optyczna koherentna tomografia dna oka nie tylko pozwala zdiagnozować choroby siatkówki czy tarczy nerwu wzrokowego, ale i wykrywa schorzenia takie jak: Wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, mogącego świadczyć o guzie mózgu, Choroby błony naczyniowej – zapalenia, Choroby związane z układem krwionośnym – białaczka, niedokrwistość, anemia, miażdżyca, cukrzyca.

Jak przebiega badanie OCT?

Choć optyczna koherentna tomografia dnia oka może dla niektórych brzmieć niepokojąco, w rzeczywistości jest całkowicie bezbolesna oraz bezpieczna dla zdrowia. W przeciwieństwie do angiografii fluoresceinowej czy innych metod diagnostycznych, nie wymaga także dożylnego podania kontrastu. Jak więc badanie OCT wygląda w praktyce? Zanim lekarz przystąpi do analizy, w większości przypadków stosuje krople rozszerzające źrenice oka, co zwykle zajmuje od 15 do 30 minut. Po upływie tego czasu, pacjent siada przed aparaturą i opiera głowę na podpórce, dzięki czemu lekarz może uzyskać stabilny obraz dna oka oraz zarejestrować przekrój wybranych elementów. Całość badania trwa zwykle kilkanaście minut. Należy pamiętać, że po zastosowaniu kropli rozszerzających źrenice, u pacjentów występują skutki uboczne, jak np. chwilowe pogorszenie widzenia czy światłowstręt. Z tego powodu specjaliści zalecają, aby na badanie OCT oka przyjść z osobą towarzyszącą, która później bezpiecznie odwiezie lub odprowadzi nas do domu.

Gdzie wykonać badanie OCT?

Optyczną koherentną tomografię dna oka wykonamy u okulisty lub w dobrym gabinecie optycznym. Na Śląsku badaniu możemy poddać się m.in. w Optyku Brilliant w Tychach. Co więcej, tomografię wykonamy tam całkowicie… bezpłatnie – wystarczy, że zdecydujemy się zakupić w salonie okulary. Niezwykle szeroka oferta oprawek oraz kompleksowe badanie wzroku w gratisie sprawiły, że na ten krok zdecydowało się już wiele klientów z całego Śląska!