Jak dbać o okulary, aby posłużyły nam jak najdłużej?

jak dbać o okulary

Czasem zsuwają się nam z nosa, z kolei kiedy indziej zapominamy je ściągnąć do popołudniowej drzemki. No i te notoryczne przecieranie szkieł kawałkiem koszuli… Jak widać, okulary narażone są na działanie szeregu różnych, nie zawsze zależnych od nas czynników. Jak dbać o okulary? Chcąc cieszyć się ulubionymi oprawkami jak najdłużej, warto wprowadzić parę zasad dotyczących ich pielęgnacji oraz sposobów przechowywania. Oto i one!

Reguły pielęgnacji

Lekkie zabrudzenie na powierzchni i już – ściągamy okulary i czyścimy je brzegiem koszuli. Ten popularny nawyk to jeden z podstawowych błędów, który notorycznie powtarzany, może skrócić „życie” naszych soczewek. Czym zatem przecierać powierzchnię szkieł? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w specjalne ściereczki z mikrofibry. Nie zaszkodzi też nabyć małe opakowanie specjalnego płynu czyszczącego (do kupienia w dobrych salonach optycznych). Jeśli nie mamy pod ręką żadnego dedykowanego preparatu, przetrzyjmy okulary środkiem do płukania soczewek. Dobrze sprawdzi się też woda z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Zajrzyj do optyka

W drodze do pracy lub domu mijasz swojego optyka? To świetnie się składa! W profesjonalnych zakładach optycznych okulary myje się za pomocą specjalnych mechanizmów, które gwarantują nam bezpieczne i skuteczne oczyszczenie. Jeśli wyrabiałeś swoją parę w Optyku Brilliant, to zapraszamy zawsze, kiedy tylko odczujesz taką potrzebę – a my z przyjemnością wyczyścimy twoje okulary!

Etui to podstawa

Pamiętasz o etui, które dostałeś w zestawie do swoich okularów? No właśnie! Często zdarza się tak, że podczas gdy nie mamy swoich okularów na nosie, to w najlepszym przypadku zakładamy je na głowę, w najgorszym-  wrzucamy do torebki lub chowamy do kieszeni kurtki czy spodni. Niestety, przechowywanie okularów w tych miejscach może prowadzić do powstawania mikrozarysowań na powierzchni szkieł i oprawek, a w dłuższej perspektywie nawet do całkowitego zniszczenia soczewek. Można temu jednak zaradzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zaopatrzymy się w etui – miękkie, idealne, kiedy chcemy schować swoje okulary w kieszeni z przodu marynarki lub twarde, które możemy wrzucić do torby.