Parę słów na temat Tomografu OCT

Tomograf OCT

Parę słów na temat Tomografu OCT

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia.
Termin OCT oznacza ultranowoczesną metodę obrazowania struktur siatkówki i nerwu wzrokowego. Rozdzielczość w obrazie OCT jest 10 razy większa niż w badaniu USG, co jest niezwykle ważne w dokładnej diagnostyce zmian chorobowych w obrębie części dna oka. Daje to możliwość bardzo wczesnego wykrywania zmian chorobowych i monitorowania procesu leczenia.
Co istotne, badanie Optycznej Koherentnej Tomografii Dna Oka, jest całkowicie nieinwazyjne i bezkontaktowe, a w wielu przypadkach jest w stanie zastąpić inne metody diagnostyczne, wymagające np dożylnego podania kontrastu.

Jak zatem działa nasz Tomograf OCT?

W pewnym stopniu przypomina badanie ultrasonograficzne – otóż obiekt, który jest badany, sonduje wiązka światła – które to rozproszone wstecz, niesie informację o położeniu miejsc znajdujących się na drodze wiązki światła tam – gdzie zmienia się współczynnik załamania. Przesuwając promień w kierunku poprzecznym do kierunku rozchodzenia światła otrzymuje się informacje o położeniu centrów rozpraszających. Złożenie wyników kolejnych pomiarów daje obraz przekroju badanego obiektu. Mówiąc prosto – badanie tomografem bardzo precyzyjnie pokazuje szczegóły budowy oka – ukazuje kolejne jego warstwy przekroju.

Wskazania do wykonania badania tomografem OCT

  • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem
  • makulopatia cukrzycowa
  • obrzęk plamki innego pochodzenia
  • otwór w plamce
  • zwłóknienie przedplamkowe
  • centralna retinopatia surowicza
  •  jaskra
  • choroby nowotworowe

Co zyskujemy dzięki badaniu OCT?

Dzięki tej metodzie diagnostycznej, lekarz wykonujący badanie jest w stanie wizualizować przekrój fragmentu dna oka, co jest niezwykle pomocne przy kwalifikowaniu pacjenta do zabiegów chirurgicznych, czy też w kontrolowaniu procesów leczenia. Badanie pozwala również analizować kondycję tarczy nerwu wzrokowego, monitorować zmiany jaskrowe, czy też wykryć zmiany grubości siatkówki.

Jak przebiega badanie OCT?

Przed wykonaniem zabiegu, pacjentowi , można zakropić oczy środkiem rozszerzającym źrenice. Po upływie kilkunastu minut, osoba poddająca się badaniu, siada przy aparacie z głową spoczywająca nieruchomo na podpórce, a lekarz, obserwując na ekranie obraz dna oka rejestruje przekrój wybranych elementów. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne, trwa zaledwie kilkanaście minut. Może być wielokrotnie powtarzane, wykonywane u pacjentów w każdym wieku, również u kobiet w ciąży.

Jeżeli zdecydujecie się Państwo na zakup okularów w naszym salonie optycznym, badanie OCT przeprowadzimy całkowicie ZA DARMO !

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty!