Jaki kolor soczewek w okularach przeciwsłonecznych?

Żółte soczewki w okularach

Zazwyczaj okulary przeciwsłoneczne mają soczewki w kolorze czarno-szarym, jednak nie zawsze. Czy wybór barwy wpływa na sposób korzystania? Jak najbardziej tak – i różne barwy soczewek sprawdzają się w różnych warunkach.

Soczewki szare

Wspomniane już soczewki szare są opcją najczęściej spotykaną. Nic w tym dziwnego, ponieważ są najbardziej uniwersalne i pozwalają na uzyskanie względnie neutralnego kontrastu obrazu.

Soczewki brązowe

Trochę rzadziej, ale nadal często, okulary przeciwsłoneczne są wyposażane w soczewki brązowe. Dzięki nim lepiej widzi się kontury, a obraz jest nieco bardziej ostry. Doskonale sprawdzają się u kierowców.

Soczewki żółte

To drugi z kolorów soczewek sprawdzających się w okularach dla kierowców. One również pomagają w uzyskaniu lepszej ostrości obrazu, jednak w przeciwieństwie do soczewek brązowych sprawdzają się przy mniejszym poziomie oświetlenia, np. wieczorem, czy przy mocnym zachmurzeniu. Często używane są tez w nocy (gdy siłą rzeczy brązowe szkła powodowałyby ograniczenie widoczności).

Soczewki zielone

Okulary z soczewkami zielonymi to dość specyficzna sprawa. Spotyka się je i czasem są chwalone dzięki temu, że sprzyjają temu, aby wzrok odpoczywał. Poprawiają ostrość widzenia, jednak trzeba brać poprawkę na to, że mogą utrudniać np. ocenę sygnalizacji świetlnej.

Jeżeli zastanawiasz się, jakie szkła będą najbardziej odpowiadały Twoim potrzebom i trybowi życia, najlepiej skonsultuj to z okulistą. Unikniesz dzięki temu sytuacji, w których pozornie dobry wybór okazałby się niezbyt komfortowy w użytkowaniu.