Jakie okulary do pracy przy komputerze?

Okulary do komputera

Wielogodzinna praca przed komputerem potrafi znacząco odbić się na wzroku. Wielogodzinna obserwacja dwuwymiarowej powierzchni, z bardzo bliska, w dodatku z narażeniem na refleksy odbijające się od ekranu – to dość, by oczy były naprawdę zmęczone. Jak dobrać okulary, które będą odpowiednie w takich warunkach?

Dlaczego warto dobrać okulary do pracy przy komputerze?

Jeżeli masz jakąkolwiek wadę wzroku, praca przy komputerze zdecydowanie przyniesie Twoim oczom sporo wysiłku. Może to owocować efektem zamglenia wzroku, bólami oczu i głowy oraz suchością oczu. Niektóre osoby mogą tez zacząć widzieć podwójnie. Z czasem może też dochodzić do pogłębiania się wady wzroku.

Czy wystarczą soczewki kontaktowe?

Praca przy komputerze ma to do siebie, że wiele osób w jej trakcie mruga znacznie rzadziej, niż przy normalnej aktywności. Przekłada się to na mniejsze nawilżenie oka, co już samo w sobie jest problemem. Jednak w przypadku soczewek kontaktowych zagrożenie suchością oczu jest wyższe.

Czy zwykłe okulary wystarczą?

Okuliści często wskazują na fakt, że w przypadku pracy przy komputerze źródłem problemów może być nie tylko bliskość ekranu, lecz również odbijające się od niego światło. Aby niwelować tę niedogodność, warto wybrać okulary wyposażone w tzw. antyrefleks. Co istotne, przy okazji powłoka antyrefleksyjna poprawia także ostrość widzenia.

Co jeszcze powinno cechować okulary do komputera?

Okulista może zalecić także to, by okulary zostały wyposażone w powłokę antyelektrostatyczną. Dzięki niej szkła będą się mniej elektryzować, co w przypadku przebywania w pobliżu komputera ma swoje znaczenie. Mniejsze naelektryzowanie to większa łatwość w utrzymaniu okularów w czystości.

Okulary do komputera to nie wszystko

Jeżeli Twoje oczy generalnie są suche, długa pracę przy komputerze możesz odczuć nawet pomimo dobrych okularów. W takich sytuacjach możesz odwiedzić gabinet okulistyczny i dowiedzieć się, czy okulista jest w stanie zalecić odpowiednie krople nawilżające do oczu oraz zasugerować jak często z nich korzystać.