Jakie okulary przeciwsłoneczne?

Jakie okulary przeciwsłoneczne?

Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne znakomicie chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV i zbyt mocnymi refleksami świetlnymi. Źle dobrane dają pozorny komfort, ale w rzeczywistości czynią więcej szkody, niż pożytku.

Parametr podstawowy – filtr UV

Okulary przeciwsłoneczne, jeśli mają chronić oczy, powinny posiadać filtry chroniące przed promieniowaniem UVA, UVB oraz UVC. Jeżeli filtr jest za słaby, pomimo przyciemnionego szkła, szkodliwe promieniowanie do oczu będzie docierać. Co gorsza, ze względu na przyciemnienie szkła, odruchowo otwiera się oczy szerzej, a to przekłada się na większą powierzchnię, do której docierają promienie UV.

W tanich okularach spotykanych na stoiskach ulicznych i bazarach niestety często filtry UV są bardzo słabe. Jeśli chcesz mieć pewność co do jakości zastosowanych rozwiązań, szukaj okularów słonecznych, których soczewki posiadają odpowiednie certyfikaty (CE, ISO itp.) lub są dostarczane przez gabinet okulistyczny potwierdzający ich właściwości ochronne.

Filtr polaryzacyjny

Gdy zastanawiasz się jakie okulary przeciwsłoneczne będą odpowiednie, zwracaj uwagę nie tylko na obecny w nich filtr UV, lecz również na filtr polaryzacyjny. Służy on ochronie oczu przed refleksami świetlnymi – zarówno tymi w lecie (gdy światło odbija się od szyb i błyszczących powierzchni), jak i w zimie (kiedy światło odbija się od śniegu).

Co w przypadku wady wzroku?

Bez względu na to, jakie okulary przeciwsłoneczne kupisz, pozostaje jeszcze jeden problem. Jeżeli posiadasz wadę wzroku, znajdziesz się w sytuacji, w której konieczne może się okazać posiadanie dwóch par szkieł – jednej do użytku w miejscach nasłonecznionych, drugiej do użytku wszędzie tam, gdzie przyciemniane szkła byłyby problemem. W oczywisty sposób konieczność częstej zmiany okularów może być jednak problem.

Pewnym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe, na które można zakładać okulary przeciwsłoneczne o neutralnych soczewkach, jednak w bardzo upalne dni osoby o oczach suchych mogą mieć z tym kłopot. Ciekawym wyjściem mogą być natomiast okulary fotochromowe, o których pisaliśmy niedawno.

Jakie okulary przeciwsłoneczne – szklane czy plastikowe?

Większość okularów przeciwsłonecznych na rynku wyposażona jest w soczewki plastikowe, co jest wygodne ze względu na mniejszą wagę. Warto jednak rozważyć również soczewki szklane. Przy odpowiednim wykonaniu nadal pozostają one wygodne, a jednocześnie są bardziej odporne na zarysowania.

W Tychach wysokiej klasy okulary przeciwsłoneczne możesz dobrać w naszym gabinecie:

Optyk Brilliant
Al. Bielska 69
43-100 Tychy.