Kiedy badać wzrok u dziecka?

okulista dziecięcy Tychy

Wielu rodziców na wizytę u okulisty decyduje się dopiero wtedy, gdy zaczyna zauważać niepokojące objawy u dziecka. Tymczasem im wcześniej zauważy się wady wzroku, tym większa szansa na prawidłowe ich skorygowanie.

Pierwsza wizyta u okulisty dziecięcego

Jeśli dziecko nie wykazuje niepokojących symptomów mogących świadczyć o problemach ze wzrokiem i tak warto je wziąć na wizytę kontrolną. W praktyce dobrze będzie, jeżeli okulista dziecięcy sprawdzi jego wzrok już w drugim lub trzecim roku życia.

To wcześnie, ale wbrew pozorom jest to istotne. Drugim ważnym momentem jest szósty rok życia, a więc niedługo przed posłaniem dziecka do szkoły – a więc miejsca, gdzie zapewne wzrok zostanie poddany wielu próbom, zarówno w przypadku krótkowidzów (patrząc na tablicę), jak i dalekowidzów (korzystając z podręczników i zeszytów). W kolejnych latach warto zachować regularność kontroli.

Co może niepokoić?

Szczególną uwagę należy zachować w sytuacjach, w których dziecko często mruży oczy, narzeka na ból łowy, bardzo mocno nachyla się do obserwowanych obiektów. Kontrola jest wskazane także wtedy, gdy w rodzinie występują problemy ze wzrokiem. I to nie tylko te związane z krótkowzrocznością, także zezem czy dowolnym innym problemem. Taka obecność wady w rodzinie zwyczajnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wady również u dziecka.

Kontrola wzroku dziecka ważna nawet bez „złych” objawów

Niepokojące objawy to tylko czynniki, które powinny przyspieszyć wizytę u okulisty dziecięcego. Podobnie rodzinne skłonności do występowania wad wzroku powinny skłaniać do zwrócenia uwagi na badania kontrolne. Jednak wzrok dziecka warto sprawdzić także w przypadku, w którym wszystko wydaje się w porządku.

Warto przy tym wybrać taki gabinet okulistyczny, w którym od razu w razie czego jest duży wybór oprawek dziecięcych – tak, aby z łatwością dobrać takie, które przypadną Twojemu dziecku do gustu, a jednocześnie będą spełniały wszelkie wymagania związane z wygodnym ich noszeniem.

W Tychach może to być gabinet:

Optyk Brilliant
Al. Bielska 69
43-100 Tychy.