Oczy przed monitorem? Sprawdź, jak chronić wzrok w pracy z komputerem

okulista Tychy

Praca przy komputerem to dla wielu codzienność. Siedząc przed ekranem często zapominamy o robieniu odpowiednich przerw czy systematycznym ćwiczeniu wzroku. Jak więc dbać o oczy, aby maksymalnie uchronić je przed szkodliwym działaniem komputera? Sprawdził to dla Ciebie okulista Tychy z gabinetu Brilliant.

Zadbaj o odpowiednią postawę podczas pracy

Dobrze ustawiony monitor to podstawa pracy przed komputerem. Niestety, w pracy biurowej czy podczas domowego użytku często o tym zapominamy. To prowadzi później do bólu szyi, pleców oraz oczu. Jak więc zatem ustawić monitor, aby ten gwarantował nam jak najlepszą jakość pracy? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na opcję regulacji, dzięki której będzie można ustawić monitor na odpowiedniej wysokości oraz pod dobrym kątem. Optymalne ustawienie to takie, kiedy linia naszego wzroku biegnie na wprost lub lekko w dół, a ekran oddalony jest od nas co najmniej o 40 cm (jeśli jest to ekran szeroki, wówczas jest to 50 cm) i ustawiony pod takim kątem, aby nie padało na niego światło z zewnątrz lub pomieszczenia. Równie istotne jest ułożenie ciała podczas pracy: siedzenie prosto, ze stopami ustawionymi na podłodze oraz plecami opartymi o oparcie krzesła.

Oczy przed ekranem: co jest jeszcze ważne?

Ustawienie monitora to jednak nie wszystko. Aby jak najbardziej odciążyć nasze oczy w trakcie pracy przy komputerze, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu pokoju, w którym przebywamy. Częste wietrzenie i niezbyt ostre oświetlenie to podstawa, do której trzeba dodać jeszcze ćwiczenia wzroku oraz systematyczne przerwy w pracy. Szczególnie ważnym aspektem jest wspomniany „trening” oczu, np. patrzenie daleko przed siebie oraz poruszanie oczami, w górę, w dół i na boki.

Wizyta u okulisty Tychy

Pracujesz przy komputerze? Jeśli tak, to pamiętaj o regularnych badaniach u okulisty Tychy. Specjalista z gabinetu Brilliant przeprowadzi okresowe badanie wzroku. Jeśli zajdzie taka potrzeba, dobierze także drogę korekcji dopasowaną do indywidualnych potrzeb i preferencji.