O tym, jak zły wpływ smog ma na nasze drogi oddechowe oraz ogólne samopoczucie dobrze wiemy. Jak jednak zanieczyszczone powietrze wpływa na resztę organizmu, w tym niezwykle wrażliwe oczy? Jak dbać o wzrok podczas smogu? Sprawdź to razem z okulistą Tychy z gabinetu Optyk Brilliant.
Smog – (nie)widoczny wróg
Smog to nagromadzenie dużej ilości pyłów i gazów, które podczas bezwietrznej pogody tworzy mgłę. Na powstawanie smogu wpływ ma kilka czynników, w tym m.in. silne zanieczyszczenie powietrza wynikające ze spalania węgla w piecach, spalin samochodowych czy zakładów przemysłowych. W Polsce najczęściej mamy do czynienia ze smogiem klasycznym, zwanym inaczej smogiem kwaśnym. Występuje on głównie od listopada do lutego w regionach, gdzie domy są ogrzewane przez spalanie węgla i innych paliw stałych.
Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na wzrok
Swędzenie, pieczenie, a nawet zaburzenia widzenia… Smog może wywoływać u nas szereg różnych, bardzo nieprzyjemnych reakcji. Najczęstszym objawem związanym z wpływem zanieczyszczenia powietrza jest pieczenie, a także łzawienie i ropienie oczu. Te dolegliwości bywają nie tylko uciążliwe, ale i bardzo obciążające dla naszego narządu wzroku – może dojść nawet do przewlekłego zapalenia spojówek!
Innym problemem związanym ze wzrokiem, który w trakcie smogu staje się dużym utrapieniem, jest większe niż zazwyczaj przekrwienie i łzawienie oczu, a w niektórych przypadkach, światłowstręt. Wiele z tych objawów powoduje niezwykle szkodliwy dla oczu pył PM10, który oprócz wspomnianych dolegliwości może jeszcze przyczyniać się do zaburzeń filmu łzowego.
Jak dbać o oczy podczas smogu
Optyk Brilliant podkreśla – nasze oczy to niezwykle wrażliwy organ. To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią ochronę, szczególnie podczas smogu. Specjaliści opracowali krótką listę zaleceń, które warto stosować w momencie pojawienia się smogu. Okulista Tychy przedstawia kilka z nich:
- Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz, jeśli poziom smogu jest wysoki;
- Nawilżaj swoje oczy – zewnętrznie i od wewnątrz. Pomogą w tym „sztuczne łzy”, czyli krople do oczu o działaniu nawilżającym. Pij także dużo wody, żeby utrzymać właściwe nawodnienie organizmu;
- Jeśli już pojawia się konieczność wyjścia na zewnątrz, to najlepiej zrób to w okularach korekcyjnych lub przeciwsłonecznych na nosie – ograniczy to ilość pyłów docierającą do oczu.