Okulary na zeza – kiedy? Poznaj skuteczne metody leczenia zeza

Okulary na zeza - kiedy? Poznaj skuteczne metody leczenia zeza

Nasz narząd wzorku narażony jest na wiele różnych dolegliwości. Jedną z nich jest zez – schorzenie, które dotyka i dzieci, i dorosłych. Dowiesz się więcej o tej wadzie, a także sprawdzisz, jak korygować ją za pomocą okularów na zeza.

Czym jest zez?

Zez to wada polegająca na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych. Powoduje on zmiany kąta patrzenia jednego oka względem drugiego i zaburzenia widzenia stereoskopowego, co w konsekwencji prowadzi do dużego dyskomfortu i trudności, np. w prowadzeniu samochodu. Najczęściej rozróżniamy dwa rodzaje zeza:

  • Zez towarzyszący. Oko zezujące towarzyszy w ruchach oku prowadzącemu, jednak utrzymuje przy tym stały kąt odchylenia;
  • Zez ukryty. Ten rodzaj zeza jest zaburzeniem równowagi mięśni ocznych, kiedy to pewna grupa mięśni jest silniejsza od innych.

Kiedy rozwiązaniem są okulary na zeza?

Zeza można leczyć na wiele sposobów. Najlepsze rezultaty daje połączenie kilku metod, np. wdrożenie ćwiczeń oczu oraz dopasowanie odpowiedniej korekcji okularowej. Niekiedy w zezie przepisuje się okulary na zeza, czyli szkła pryzmatyczne, szklane lub w formie folii Frensela, specjalnie prążkowanej folii naklejanej na okulary. Warto wspomnieć, że szkła pryzmatyczne zapewniają pojedyncze obuoczne widzenie – działają jednak tylko wtedy, kiedy oczy znajdują na „wprost”.

Operacja zeza u dzieci

W niektórych przypadkach lekarze zalecają chirurgiczne zredukowanie zeza, szczególnie u dzieci, u których leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezulatów. Taki zabieg polega na wzmocnieniu mięśni słabo działających, a osłabieniu tych, które działają zbyt mocno. Rezultat to wyrównanie siły działania mięśni okoruchowych, dzieki czemu gałki oczne są odpowiednio ustawione i poruszają się równolegle.

Poznaj również 3 mity na temat wzroku Twojego dziecka.

Soczewki zamiast okularów

Wielu specjalistów w korekcji zeza poleca soczewki kontaktowe, które pozytywnie wpływają na poprawne ustawienie oczu. Aby jednak tak się stało, muszą być one odpowiednio dopasowane, m.in. z uwzględnieniem krótkowzroczności czy nadwzroczności. Soczewki zamiast okularów najczęściej stosuje się w przypadku zeza akomodacyjnego, spowodowanego akomodacją oczu w wyniku niekorygowanej dalekowzroczności.