Okulista dziecięcy w Tychach

Okulista dziecięcy w Tychach

Okulista dziecięcy w Tychach. Kiedy się do niego zgłosić?

Dzieciństwo to czas, kiedy nasze pociechy mają – dosłownie – oczy naokoło głowy. W tym okresie czujność powinni zachować zwłaszcza rodzice, szczególnie w kwestii wad wzroku. Już teraz sprawdź, w jakich sytuacjach wybrać się do okulisty dziecięcego, oraz gdzie takie badanie wykonać w Tychach.

1. Zez u dziecka

Zauważyłeś, że twojemu dziecku ucieka jedno oko? To może oznaczać zeza, czyli wadę polegającą na osłabieniu mięśni ocznych. I choć częstym odruchem rodziców w takich przypadkach jest panika, specjaliści uspokajają – nie ma się czym martwić na zapas. W wielu przypadkach zeza można bowiem całkowicie zlikwidować, wystarczy jedynie odpowiednio wcześnie wdrożyć właściwe leczenie. Może się jednak zdarzyć, że zezowi towarzyszyć będzie wada wzroku – wtedy konieczne będą okulary, najlepiej takie z zaokrąglonymi zausznikami i specjalną osłonką na nosek dziecka. Badanie pod tym kątem wykonamy u okulisty dziecięcego, np. w Optyku Brilliant w Tychach.

2. Krótkowzroczność

Mrużenie oczu czy zbyt bliskie siadanie ekranu telewizora często odbierane są jako niegroźne nawyki dziecka – tymczasem mogą świadczyć o krótkowzroczności. Co to oznacza? Krótkowidz bez mniejszych problemów przeczyta maleńki tekst, jednak trudności sprawi mu odszyfrowanie napisów z określonej odległości. Dzieje się tak z powodu promieni świetlnych docierających od przedmiotów, które u krótkowidza ogniskują się jeszcze przed siatkówką – co w efekcie kończy się zamazanym widokiem wszystkiego na dalszym planie. Wadę tego rodzaju najczęściej rozpoznaje się pomiędzy 7 a 12 rokiem życia, czyli w czasie, kiedy nasze dziecko wybiera się do szkoły. Problem można jednak skorygować – odpowiednio dobrane okulary zatrzymają rozwój wady na wczesnym etapie lub nawet pomogą go całkowicie wyeliminować. Wystarczy jedynie wybrać się do sprawdzonego okulisty dziecięcego w Tychach lub okolicach.

3. Dalekowzroczność

Może się zdarzyć również, że nasze dziecko będzie miało trudności z przeczytaniem tego, co znajduje się tuż przed jego oczyma. Wtedy mówimy o dalekowzroczności, zwanej także nadwzrocznością – czyli zjawisku, kiedy dziecko bez problemu odczytuje napisy z dużych odległości, ale ma kłopot z rozmazującym się obrazem na bliskim dystansie. I w tym przypadku niezbędna jest wizyta u sprawdzonego okulisty dziecięcego, którego znajdziemy m.in. w Tychach w Optyku Brilliant czy innych miejscach na Śląsku.