Chroń oczy przed niebieskim światłem

Chroń oczy przed niebieskim światłem

Komputery, tablety, smartfony to nieodłączni towarzysze naszej codzienności. W obecnej przymusowej izolacji korzystamy z nich jeszcze częściej – czy to do pracy, załatwienia różnych formalności czy zabicia nudy. Zapominamy przy tym, że sprzęty tego rodzaju są źródłem wyjątkowo niekorzystnego dla naszego wzroku niebieskiego świtała. Jak się przed nim chronić? Sprawdza okulista Tychy z gabinetu Brilliant.

Czym jest niebieskie światło?

Światło niebieskie emitowane jest m.in. przez słońce. W takiej niewielkiej ilości nie jest ono groźne dla naszego zdrowia, niestety – współczesne zdobycze technologiczne również emitują promieniowanie tego typu. Telewizory, laptopy, a także oświetlenie LED, reflektory ksenonowe w samochodach czy świetlówki – wszystkie te urządzenia stanowią źródło niebieskiego światła. Ta często intensywna ekspozycja na promieniowanie może przyczynić się do nadwyrężenia i zmęczenia oczu, a w dłuższej perspektywie do wystąpienia różnych schorzeń, np. zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

Niebieskie światło – jaka ilość jest bezpieczna?

Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że organizm ludzki posiada dobrze wykształcone mechanizmy obrony przed negatywnymi skutkami światła niebieskiego. To prawda – problem tkwi jednak nie w samym docieraniu promieniowania do naszych oczu, ale w tym, że odbywa się to w nadmiarze. To właśnie z tego powodu, a także ze względu na fakt, że odporność na niebieskie światło jest cechą osobniczą, bardzo trudno jest oszacować bezpieczną dla zdrowia oczu ilość promieniowania.

Jak się chronić przed niebieskim światłem

Nie możemy – a nawet nie powinniśmy – całkowicie eliminować promieniowania niebieskiego z naszego otoczenia. Zamiast tego zadbajmy o to, aby maksymalnie je zrównoważyć. Jak możemy to zrobić? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ilość czasu spędzanego przed ekranami urządzeń cyfrowych, i, jeśli tylko możemy, znacząco go zredukujmy. Nie korzystajmy z nich również na godzinę przed położeniem się spać. Zadbajmy także o swoją higienę dnia – wprowadźmy systematyczne przerwy oraz postawmy na odpowiednio skomponowaną i bogatą w luteinę czy witaminę A dietę. Do kalendarza nie zaszkodzi także wpisać wizyty u dobrego okulisty Tychy z gabinetu Brillant.