Powłoki soczewek. Wybierz idealną opcję

Powłoki soczewek

Powłoki soczewek. Wybierz idealną opcję

Czasy, w których noszenie okularów wiązało się z dyskomfortem, na całe szczęście już dawno minęły. Dziś, dzięki innowacyjnej technologi, jesteśmy w stanie uczynić nasze szkła praktycznie niewyczuwalnymi dla oka i… nosa – głównie ze względu na lekkie oprawki. Planujesz zakupić nową parę okularów i szukasz rozwiązań, dzięki którym prowadzenie w nich samochodu czy uprawianie sportu stanie się jeszcze przyjemniejsze? Oto powłoki soczewek, z którymi warto się bliżej zapoznać!

Powłoka antyrefleksyjna

Refleksy światła czy odblaski to zmora każdego okularnika. Problem ten można jednak w bardzo prosty sposób rozwiązać – wystarczą szkła ze specjalną powłoką redukującą ten nieprzyjemny efekt. Na czym jednak dokładnie polega ich fenomen? Powłoki antyrefleksowe to system specjalnych, nanoszonych na soczewki okularowe warstw, których głównym zadaniem jest zniwelowanie odblasków przy jednoczesnym zwiększeniu kontrastu obrazu. Co więcej, taka powłoka stanowi dodatkową ochronę dla samej soczewki, przez co staje się ona bardziej odporna na wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Rezultat? Na pierwszy rzut oka to przede wszystkim wyraźne, przejrzyste widzenie, dzięki któremu zapomnisz, że w ogóle nosisz okulary. W dłuższej perspektywie to również mniejsze zmęczenie oczu – bo choć refleksy wydają się z pozoru jedynie uciążliwym, ale nieszkodliwym gościem, w rzeczywistości dodatkowo obciążają nasz narząd wzroku.

Specjaliści polecają te rozwiązanie każdemu – ze szczególnym uwzględnieniem osób, które spędzają dużo czasu przed ekranem komputera lub za kierownicą samochodu.

Warto jednak pamiętać, że powłoka z antyrefleksem wykazuje największą skuteczność w momencie, gdy jest czysta. To właśnie dlatego należy się zaopatrzyć w specjalną ściereczkę oraz płyn do czyszczenia szkieł.

Powłoka oleofobowa

Zapomnij o przyleganiu kurzu czy tłustych plamach na szkłach swoich okularów! Dzięki właściwościom powłoki oleofobowej powierzchnia Twoich szkieł stanie się odporna na wszelkie uciążliwe zabrudzenia, które po zetknięciu z materiałem zamiast zniknąć, tworzą jedynie dodatkowe smugi. Soczewki z taką powłoką są także niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości.

Powłoka hydrofobowa

A gdyby tak krople deszczu – zamiast osadzać się na szkłach – po prostu po nich spływały, nie tworząc uporczywych zacieków? Z powłoką hydrofobową wszystko jest możliwe! Zalety soczewek o takich właściwościach z pewnością docenią osoby, których irytuje konieczność częstego przecierania okularów, czy te pracujące w zmiennych warunkach pogodowych.