Zapalenie spojówek – co musisz wiedzieć? Wyjaśnia dobry okulista Tychy

zapalenie spojówek dobry okulista tychy

Twoje oczy swędzą Cię i pieką, masz wrażenie obecności czegoś obcego pod powiekami, a może zauważyłeś wzmożone łzawienie? To mogą być objawy zapalenia spojówek. Sprawdź, co musisz wiedzieć, żeby nie dać się zaskoczyć infekcji i cieszyć się bezproblemowym widzeniem. Wasze wątpliwości rozwiewa dobry okulista Tychy z gabinetu Brilliant.

Objawy zapalenia spojówek

Oprócz objawów, o których już wspominaliśmy, chorobie towarzyszą jeszcze inne nieprzyjemne symptomy. Dzielmy je na podmiotowe oraz przedmiotowe. Do przedmiotowych objawów możemy zaliczyć m.in. światłowstręt, czyli chorobliwą nadwrażliwość na światło, w wyniku której odruchowo mrużymy oczy oraz odczuwamy silny dyskomfort. Ta kategoria symptomów to także pieczenie, świąd oraz wzmożone łzawienie. Z kolei objawy przedmiotowe obejmują pojawienie się wydzieliny ropnej, obrzęk, zaczerwienienia i przekrwienia. Jeśli zaobserwujesz jakikolwiek z tych symptomów, nie zwlekaj i zgłoś się do najbliższego specjalisty, np. dobrego okulisty Tychy Brillant.

Rodzaje zapalenia spojówek

Oto główne rodzaje zapalenia spojówek:

  • Bateryjne zapalenie spojówek. Jest to zapalenie spojówek spowodowane przez różne szczepy paciorkowców i gronkowców, gdzie najbardziej charakterystycznym objawem jest wydzielina ropna. Choroba ma intensywny przebieg i trwa zazwyczaj około 14 dni, podczas gdy jej przewlekła forma może dokuczać nawet do 4 tygodni. Winowajcami bakteryjnego zapalenia spojówek najczęściej są brudne ręce, stąd tak duży odsetek chorujących wśród dzieci.
  • Wirusowe zapalenie spojówek. Może pojawić się samodzielnie, często jest jednak schorzeniem towarzyszącym innym infekcjom, jak np. grypie lub przeziębieniu.
  • Rzeżączkowe zapalenie spojówek. Spowodowane jest przez bakterię Neisseria gonorrhoeae i dotyka głównie nowo narodzonych dzieci.
  • Infekcyjne zapalenie spojówek. Zapalenie tego rodzaju jest najczęściej wynikiem alergii.
  • Nieinfekcyjne zapalenie spojówek. Ten typ zapalenia jest zakaźny, dlaczego trzeba bardzo uważać i przestrzegać zasad higieny, aby nie przenosić go dalej.