Zapalenie spojówek: fakty i mity

zapalenie spojówek

Czy zarażenie się zapaleniem spojówek bezpośrednio od osoby jest możliwe, czym charakteryzuje się choroba oraz na co zwracać uwagę w trakcie inkubacji? Okulista Tychy z gabinetu Brillant rozprawia się z najpopularniejszymi mitami na ten temat.

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

PRAWDA. Jeśli wywołane jest przez bakterie i wirusy, to zarażenie się od osoby chorej jest jak najbardziej możliwe. Aby uniknąć zainfekowania, należy:

  • ograniczyć kontakt z osobą chorą;
  • nie używać tych samych przedmiotów, zwłaszcza kosmetyków ręczników, czy soczewek, co osoba chora;
  • zadbać o prawidłową higienę i każdorazowo myć dłonie;

Czy objawy zapalenia spojówek pojawiają się bezpośrednio po zarażeniu?

FAŁSZ. Zapalenie spojówek nie jest schorzeniem, które rozwija się od razu – okres inkubacji może wynosić nawet kilka dni. Z tego właśnie powodu tak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny – możemy już być zakażeni, ale jeszcze o tym nie wiedzieć, co sprzyja zarażaniu innych.

Zapalenie spojówek jest długie i trudne w leczeniu

FAŁSZ. W wielu przypadkach leczenie nie jest konieczne – objawy często ustępują po kilku dniach. Pomocne w zwalczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek jest zastosowanie specjalistycznych kropli, które to są dostępne w większości aptek.
Może mieć jednak także cięższy przebieg. Jeśli nasze objawy nie ustępują lub nawet stale się nasilają, wówczas konieczna będzie wizyta u specjalisty, np. u okulisty Tychy z gabinetu Brilliant. Lekarz zadecyduje o odpowiednim leczeniu, stosownych lekach oraz sposobie ich dawkowania.

Zapalenie spojówek objawia się zaczerwienionymi oczyma.

PRAWDA. Zaczerwione oczy to jeden z głównych symptomów choroby, choć nie jedyny. Kolejnymi alarmującymi objawami są:

  • Przekrwienie spojówki – ten symptom dotyczy całej spojówki, powiększone naczynia krwionośne przesuwają się razem z poruszaną spojówką;
  • Typ reakcji spojówkowej – w postaci grudek, brodawek lub obrzęku;
  • Wydzielina, która w zależności od charakteru zakażenia może być śluzowa, wodnista (infekcje wirusowe), ropna (zapalenia bakteryjne) oraz śluzowo-ropna.