Jak dbać o okulary, aby posłużyły nam jak najdłużej?

jak dbać o okulary

Czasem zsuwają się nam z nosa, z kolei kiedy indziej zapominamy je ściągnąć do popołudniowej drzemki. No i te notoryczne przecieranie szkieł kawałkiem koszuli… Jak widać, okulary narażone są na działanie szeregu różnych, nie zawsze zależnych od nas czynników. Aby więc cieszyć się ulubionymi oprawkami jak najdłużej, warto wprowadzić parę zasad dotyczących ich pielęgnacji oraz sposobów przechowywania. Oto i one!

Reguły pielęgnacji

Lekkie zabrudzenie na powierzchni i już – ściągamy okulary i czyścimy je brzegiem koszuli. Ten popularny nawyk to jeden z podstawowych błędów, który notorycznie powtarzany, może skrócić „życie” naszych soczewek. Czym zatem przecierać powierzchnię szkieł? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w specjalne ściereczki z mikrofibry, nie zaszkodzi też nabyć małe opakowanie specjalnego płynu czyszczącego (do kupienia w dobrych salonach optycznych). Jeśli nie mamy pod ręką żadnego dedykowanego preparatu, przetrzyjmy okulary środkiem do płukania soczewek lub wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Zajrzyj do optyka

W drodze do pracy lub domu mijasz swojego optyka? To świetnie się składa! W profesjonalnych zakładach optycznych okulary myje się za pomocą specjalnych mechanizmów, które gwarantują nam bezpieczne i skuteczne oczyszczenie. Jeśli wyrabiałeś swoją parę w Optyku Brilliant, to zapraszamy zawsze, kiedy tylko odczujesz taką potrzebę – a my z przyjemnością wyczyścimy twoje okulary!

Etui to podstawa

Pamiętasz o etui, które dostałeś w zestawie do swoich okularów? No właśnie! Często zdarza się tak, że podczas gdy nie mamy swoich okularów na nosie, to w najlepszym przypadku zakładamy je na głowę, w najgorszym- wrzucamy do torebki lub chowamy do kieszeni kurtki czy spodni. Niestety, przechowywanie okularów w tych miejscach może prowadzić do powstawania mikrozarysowań na powierzchni szkieł i oprawek, a w dłuższej perspektywie nawet do całkowitego zniszczenia soczewek. Można temu jednak zaradzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zaopatrzymy się w etui – miękkie, idealne, kiedy chcemy schować swoje okulary w kieszeni z przodu marynarki lub twarde, które możemy wrzucić do torby.