Optyk Brilliant – Salon optyczny w Tychach: Parę słów na temat Tomografu OCT

Parę słów na temat Tomografu OCT

24 października 2017
Tomograf OCT

Parę słów na temat Tomografu OCT

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia.
Termin OCT oznacza ultranowoczesną metodę obrazowania struktur siatkówki i nerwu wzrokowego. Rozdzielczość w obrazie OCT jest 10 razy większa niż w badaniu USG, co jest niezwykle ważne w dokładnej diagnostyce zmian chorobowych w obrębie części dna oka. Daje to możliwość bardzo wczesnego wykrywania zmian chorobowych i monitorowania procesu leczenia.
Co istotne, badanie Optycznej Koherentnej Tomografii Dna Oka, jest całkowicie nieinwazyjne i bezkontaktowe, a w wielu przypadkach jest w stanie zastąpić inne metody diagnostyczne, wymagające np dożylnego podania kontrastu.

Jak zatem działa nasz Tomograf OCT?

W pewnym stopniu przypomina badanie ultrasonograficzne – otóż obiekt, który jest badany, sonduje wiązka światła – które to rozproszone wstecz, niesie informację o położeniu miejsc znajdujących się na drodze wiązki światła tam – gdzie zmienia się współczynnik załamania. Przesuwając promień w kierunku poprzecznym do kierunku rozchodzenia światła otrzymuje się informacje o położeniu centrów rozpraszających. Złożenie wyników kolejnych pomiarów daje obraz przekroju badanego obiektu. Mówiąc prosto – badanie tomografem bardzo precyzyjnie pokazuje szczegóły budowy oka – ukazuje kolejne jego warstwy przekroju.

Wskazania do wykonania badania tomografem OCT

  • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem
  • makulopatia cukrzycowa
  • obrzęk plamki innego pochodzenia
  • otwór w plamce
  • zwłóknienie przedplamkowe
  • centralna retinopatia surowicza
  •  jaskra
  • choroby nowotworowe

Co zyskujemy dzięki badaniu OCT?

Dzięki tej metodzie diagnostycznej, lekarz wykonujący badanie jest w stanie wizualizować przekrój fragmentu dna oka, co jest niezwykle pomocne przy kwalifikowaniu pacjenta do zabiegów chirurgicznych, czy też w kontrolowaniu procesów leczenia. Badanie pozwala również analizować kondycję tarczy nerwu wzrokowego, monitorować zmiany jaskrowe, czy też wykryć zmiany grubości siatkówki.

Jak przebiega badanie OCT?

Przed wykonaniem zabiegu, pacjentowi , można zakropić oczy środkiem rozszerzającym źrenice. Po upływie kilkunastu minut, osoba poddająca się badaniu, siada przy aparacie z głową spoczywająca nieruchomo na podpórce, a lekarz, obserwując na ekranie obraz dna oka rejestruje przekrój wybranych elementów. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne, trwa zaledwie kilkanaście minut. Może być wielokrotnie powtarzane, wykonywane u pacjentów w każdym wieku, również u kobiet w ciąży.

Jeżeli zdecydujecie się Państwo na zakup okularów w naszym salonie optycznym, badanie OCT przeprowadzimy całkowicie ZA DARMO !

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty!

Kategoria : Blog przez Optyk Brilliant