Oczy jesienią. Zadbaj o wzrok z okulistą Tychy

Oczy jesienią. Zadbaj o wzrok z okulistą Tychy

Nadszedł czas chłodniejszych wieczorów i spacerów wśród szeleszczących liści. Jesień, choć piękna, nie pozostaje jednak bez znaczenia dla naszego organizmu, w tym również oczu. Jak dbać o wzrok jesienią? To sprawdza dla was polecany okulista Tychy z gabinetu Brilliant.

Jesienna dieta dla oczu

Jesienią wybór świeżych warzyw i owoców jest znacznie utrudniony. Pomimo ograniczonego dostępu do tych smakołyków powinniśmy zadbać o to, aby te systematycznie pojawiały się w naszym jadłospisie – czy to w formie obiadu, przekąski czy dodatku do śniadania. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza produkty bogate w antyoksydanty, jak luteina, pełniąca również funkcję naturalnego filtru ochronnego dla oczu, i zeaksantyna. Tę pierwszą znajdziemy m.in. w borówkach, jagodach, rabarbarze, szpinaku, kapuście, brukselce, groszku, cukinii oraz w żółtku jaj, występuje także w formie suplementów. Niedobór luteiny może doprowadzić do rozwoju wielu chorób wzroku, w tym zwyrodnienia plamki żółtej, jaskry czy zaćmy.
Niezmiernie ważnym aspektem jesiennej diety są również witaminy – więc jeśli chcemy cieszyć się ostrym, zdrowym wzrokiem do swojej diety powinniśmy włączyć także produkty bogate w witaminy A oraz E.

Zadbaj o nawilżenie

Jesień to pora, która jak żadna inna sprzyja spędzaniu czasu w ciepłych, jasno oświetlanych wnętrzach. Niestety, takie warunki nie pozostawiają bez znaczenia dla naszych oczu, które w obliczu takich okoliczności mogą stać się nadwrażliwe, łzawiące i zaczerwienione. W jaki sposób możemy im przynieść ulgę? Najlepszym wyborem będzie stosowanie sztucznych łez, które nawilżą oczy i zapobiegną uczuciu zmęczenia- także w przypadku, gdy nosimy soczewki kontaktowe. Dbajmy także o to, aby pomieszczenia, w których przebywamy, były systematycznie wietrzone.

Okulary przeciwsłoneczne u okulisty Tychy

Nie zapominajmy również o ochronie przed promieniami UV! Szkodliwe promieniowanie grozi nam niezależnie od pory roku – dlatego, jeśli tylko mamy taką możliwość, zakładajmy dopasowane do naszych potrzeb okulary przeciwsłoneczne. Jeśli nie masz jeszcze swojej wymarzonej pary, zapraszamy do polecanego okulisty Tychy z Gabinetu Brilliant.