Jak dbać o oczy w czasie home office? Poznaj zdanie okulisty Tychy

okulisty Tychy

Ze względu na trudną sytuację z koronawirusem wielu z nas musiało przejść w tryb pracy zdalnej. I choć home office wydaje się być w pewnym stopniu zdrowszy – umożliwia np. w dowolnej chwili wyjrzenie za okno czy wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających– to w rzeczywistości może przyczynić się do nadwyrężania wzroku. Jak w tym ciężkim czasie dbać o nasze oczy? Sprawdza to okulista Tychy z gabinetu Brilliant.

Przerwa – także dla oczu

O tym, jak ważna jest chwila wytchnienia podczas pracy, wspominaliśmy już niejednokrotnie. To właśnie podczas przerwy możemy wykonać kilka ćwiczeń na ostrość wzroku, a także zapewnić sobie dawkę ukojenia poprzez wpatrywanie się w zielone obszary. Jak się jednak okazuje, to, co praktykujmy na co dzień w biurze, nie zawsze znajduje swoje odniesienie w trakcie home office. Zdarza się, że w domu często zapominamy o tym, jak ważne są pauzy i pracujemy bez przerwy, z obawy, że nie uda nam się zrealizować wszystkich obowiązków – co z kolei przekłada się na przeciążenie, zmęczenie i podrażnienie naszych oczu. Aby więc zapewnić swojemu wzrokowi niezbędny komfort i wytchnienie, pamiętajmy o 5 minutowym odprężeniu po każdej przepracowanej godzinie.

Czas na ćwiczenia

A skoro przerwa, to i okazja do małych ćwiczeń odciążających nasz wzrok. Oto kilka podstawowych technik polecanych przez okulistę Tychy, które warto wdrożyć w swój codzienny plan pracy:

  • Pracujesz przed komputerem, a może przeglądasz dużą ilość dokumentów? Jeśli tak, to na pewno zauważyłeś, że z czasem tracisz ostrość widzenia. W takich momentach przez chwilę skoncentruj się na czymś, co znajduje się daleko od Ciebie, a po chwili spójrz na obiekt w zasięgu ręki. Takie ćwiczenie warto powtórzyć parę razy;
  • Spójrz na jakiś oddalony od siebie przedmiot i delikatnie, powoli „obrysuj” go swoim wzrokiem;
  • Zamknij powieki i rozluźnij mięśnie czoła. Następnie powoli przesuwaj oczy w prawo, aż do momentu poczucia lekkiego napięcia – utrzymaj je przez chwilę, a później przesuń oczy na lewo. Całe ćwiczenie powtórz kilka razy.