Badanie OCT – na czym polega?

Badanie OCT

Co kryje się za tym tajemniczym skrótem i jak to badanie przebiega? Gdzie można je wykonać w mieście Tychy? I, co najważniejsze, co pomaga zdiagnozować? Na wszystkie te pytanie odpowiada optyk Brilliant.

Badanie OCT to optyczna koherentna tomografia, która polega na skaningu optycznym i umożliwia tym samym zobrazowanie tylnego odcinka gałki ocznej, ze szczególnym uwzględnieniem siatkówki. Jest to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych – dzięki technologii najnowszej generacji pozwala ona zbadać wszelkie zmiany patologiczne z niezwykłą precyzją.

Jak przebiega badanie OCT?

Jak każde badanie, niejednokrotnie potrafi wzbudzić niepokój pacjentów – jednak nie ma ku temu powodów! Przed wykonaniem badania OCT aplikowane pacjentowi zostają krople rozszerzające źrenice, co poprawia znacznie jakość tomografii. Ten aspekt jest jedynym nieprzyjemnym momentem, ze względu na możliwość pojawienia się światłowstrętu i pogorszenia widzenia.

Wprowadzane do oka światło, za pomocą którego dokonuje się pomiarów, jest całkowicie bezpieczne. Cały proces przebiega bezinwazyjnie i bezkontaktowo; w razie potrzeby można je powtarzać wielokrotnie. Jest to szczególnie istotne w przypadku chorób postępujących. Badanie OCT służy bowiem nie tylko diagnostyce, ale także monitoringowi.

Co pomaga zdiagnozować badanie OCT?

Dzięki temu rodzajowi tomografii możliwe jest dokonywanie analizy współczynnika odbicia światła od konkretnych warstw siatkówki. To sprawia, że możliwe jest szybkie wykrycie zmian zarówno w przedniej, jak i tylnej części gałki ocznej. Zbadana zatem zostaje rogówka, plamka, nerw wzrokowy, siatkówka i kąt przesączania.

Ten rodzaj badania pozwala ocenić dokładnie zmiany chorobowe, pojawiające się w plamce żółtej. Jest zatem konieczne zarówno przy diagnostyce, jak i monitorowaniu zmian zwyrodnieniowych otworów plamki żółtej czy błon przedsiatkówkowych. W przypadku jaskry pomaga bardzo precyzyjnie zmierzyć, między innymi, wiele parametrów tarczy nerwu wzrokowego.

Badanie OCT – przeciwwskazania

Ze względu na nieinwazyjność badania, brak jest przeciwwskazań.

Kierowani na nie są jednak głównie osoby, u których zachodzi podejrzenie lub występuje zwyrodnienie plamki żółtej, a także otworami w plamce, zmianami cukrzycowymi czy nowotworami. Zalecane jest jednak wszystkim pacjentom, ponieważ pozwala wykryć i monitorować przebieg jaskry. Dzięki temu skuteczniej jesteśmy w stanie dobrać właściwą terapię, kontrolować jej skuteczność i tym samym – lepiej ją leczyć. Nieleczona jaskra może w konsekwencji doprowadzić do ślepoty.

Gdzie możesz wykonać badanie OCT w mieście Tychy? Do swojego salonu zaprasza Cię Optyk Brilliant! W prezencie dla swoich klientów, przy zakupie okularów powyżej 200 zł, badanie OCT jest gratis!