FAQ

Pytania

Najczęściej zadawane pytania

Często już jedna wizyta w specjalistycznym gabinecie wystarcza by zweryfikować, czy za problemem zaburzonego widzenia stoi chwilowe przemęczenie, czy faktycznie kształtująca się wada wzroku. Po uzyskaniu wyników, pozostaje tylko wybrać właściwy dla siebie model oprawek. Nasz personel chętnie doradzi, czym się kierować przy podejmowaniu decyzji, na co zwrócić uwagę i zaproponuje szkła, które najkorzystniej wpłyną na Twoją wadę wzroku. W salonie Optyk Brilliant dysponujemy zespołem wykwalifikowanych specjalistów oraz dostępem do najnowszej technologii, w tym aparatu Visioffice2, dzięki któremu uzyskujemy wszystkie potrzebne parametry do wykonania okularów z największą dokładnością.

Badanie wzroku rozpoczyna się od wywiadu, w czasie którego należy powiedzieć o przyczynie zgłoszenia się na wizytę, niepokojących objawach, przebytych chorobach, operacjach oraz urazach oczu i chorobach oczu (takich jak zaćma czy jaskra). Po wywiadzie najczęściej wykonywane są następujące badania: badanie ostrości wzroku, sprawdzenie ciśnienia śródgałkowego, badanie przedniego odcinka oka i badanie dna oka. Następnie dobieramy okulary lub soczewki.
Jeśli występuje taka potrzeba wykonywane są również dodatkowe badania, takie jak sprawdzenie pola widzenia i tomografia komputerowa oka OCT.
Badanie wzroku wykonujemy metodą komputerową oraz tradycyjną, zarówno osób dorosłych, jak i dzieci od lat 6.

Jednym ze wskazań do badania wzroku dziecka jest na przykład sytuacja, w której zauważymy dziecko przybliżające twarz do przedmiotu lub mruży oczy przed telewizorem – w takim przypadku konieczne będzie udanie się do specjalisty. Częstą oznaką, że należy udać się na badanie wzroku dziecka jest też tarcie rączkami oczu lub niezauważanie szczegółów.
W przypadku stwierdzenia wady wzroku, należy dobrać właściwe szkła i oprawki. Najlepiej, aby okulary przeznaczone dla najmłodszych pozbawione były metalowych części, a te dedykowane starszym dzieciom odznaczały się wysoką elastycznością i lekkością materiału, z którego je wykonano. W salonie Brilliant w Tychach nasz okulista dziecięcy nie tylko przeprowadzi badanie wzroku, ale także pomoże wybrać właściwe okulary dla dziecka.

Dzięki nowoczesnym materiałom zastosowanym w procesie ich produkcji współczesne modele są praktycznie niewyczuwalne dla oka, dlatego soczewki kontaktowe będą doskonałym rozwiązaniem dla osób, u których nie ma przeciwwskazania w ich użytkowaniu, a które cenią sobie komfort czy nie przepadają za tradycyjnymi okularami. Soczewki stanowią dla nich wspaniałą alternatywę właśnie ze względu na wygodę noszenia w połączeniu z polepszeniem ostrości widzenia.

Najnowszej generacji szkła kontaktowe zmniejszyły grupę pacjentów, którzy nie mogą z nich korzystać – stworzono np. soczewki opatrunkowe, których można używać po operacjach czy urazach, ale nadal pozostaje procent osób, u których wcale nie zaleca się noszenia soczewek. Wśród przeciwwskazań znajdziemy m.in. alergie, ciężki zespół suchego oka, obniżoną odporność czy cukrzycę. Dzięki konsultacji z naszymi specjalistami i badaniu okulistycznym określimy, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.

Należy pamiętać o podstawowych zasadach ich pielęgnacji. Przed założeniem i ściągnięciem soczewek należy zawsze dokładnie umyć, a następnie osuszyć ręce. Zamiast na mydło, w skład którego wchodzi olej czy emulsja nawilżająca, warto postawić na te o właściwościach antybakteryjnych, inaczej środki zawarte w „bogatszych” formułach mogą spowodować zanieczyszczenie soczewek. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pielęgnacji pojemniczka – tutaj do dezynfekcji używamy wyłącznie specjalistycznego płynu do soczewek, który odpowiednio oczyści pudełeczko. Należy pamiętać również o doborze odpowiedniego płynu i wyłącznie w nim przechowywać swoje soczewki. Płyn wykorzystywany do czyszczenia powinien być dopasowany zarówno do rodzaju soczewek, jak i naszych indywidualnych potrzeb. Nasz okulista opowie Ci ze szczegółami o sposobach pielęgnacji soczewek i doborze właściwego płynu.