Leniwe oko – czym jest amblyopia?

Leniwe oko – czym jest amblyopia?

Leniwe oko, czyli amblyopia jest dolegliwością występującą u niemowląt i dzieci. To choroba związana z niekompletnym rozwojem jednego oka. Jak sobie z nią poradzić?

Na czym polega zespół leniwego oka? Oko dotknięte tą chorobą nie jest w stanie odczytywać obrazów w sposób dokładny i wyraźny, co skutkuje rozmazanym widzeniem. Leniwe oko, czyli inaczej amblyopia zazwyczaj występuje we wczesnym dzieciństwie – u niemowląt i starszych dzieci. Dlaczego jedno z oczu rozwija lepszą jakość widzenia niż drugie? Powodem jest to, że mózg koncentruje na nim swoją pracę, a to sprawia, że drugie oko staje się „leniwe”. Problem tkwi nie tyle w samym oku, ile w sygnałach, które przesyłają jego komórki nerwowe do mózgu. Powstają one prawidłowo, ale są nieodpowiednio wykrywane. Prowadzi to do wolniejszych reakcji oka.

Objawy zespołu leniwego oka

Najczęstszym objawem wskazującym na zespół leniwego oka jest pogorszenie ostrości wzroku w jednym bądź obojgu oczach. Dochodzą do tego jeszcze: rozmazane widzenie w jednym lub obojgu oczach, trudność w dostrzeganiu głębi obrazów chorym okiem, niemożność skupienia wzroku jednego oka (powoduje to duży dyskomfort i zmęczenie drugiego oka, które próbuje nadrobić niedostatki oka leniwego), podwójne widzenie oraz brak skoordynowania oczu. W przypadku tej dolegliwość jedno oko może być ustawione wyżej względem drugiego.

Wykrywanie i leczenie leniwego oka

Leniwe oko jest dość trudne do wykrycia u małych dzieci. Kiedy jest dobry moment na badanie wzroku? Przypada on między 3. a 5. rokiem życia. Jeśli w tym czasie zaniedbamy kontrolę wzroku u dziecka – możemy przegapić amblyopię. Pamiętajmy, że leniwe oko u dorosłych ciężej wyleczyć.

Jak leczyć niedowidzenie? Leczenie leniwego oka ma przede wszystkim za zadanie poprawić ogólny stan zdrowia oka, obniżyć dyskomfort widzenia oraz stopień nasilenia dolegliwości. Jakie wyróżniamy metody terapeutyczne w przypadku niedowidzenia? Jedną z metod może być korekta wady przy użyciu okularów bądź soczewek kontaktowych. Jeśli amblyopia została wywołana strabizmem, przy którym oczy są niewłaściwie ustawione – może pomóc opaska na oko dominujące. Jest to pewnego rodzaju forma trenowania leniwego oka, która wzmacnia jego mięśnie oraz tkanki.

Jeśli oczy dziecka są nieprawidłowo ustawione, lekarz może zalecić chirurgiczne leczenie leniwego oka. Jest to również sposób leczenia amblyopii u dorosłych. Operacja ma na celu dopasowanie długości oraz prawidłowe ustawienie mięśni oczu. W niektórych przypadkach pacjent może zostać poddany zabiegowi więcej niż jeden raz. Po operacji leniwego oka zaleca się nosić specjalne okulary z soczewkami pryzmatycznymi, które poprawiają koordynację oczu.