Dofinansowanie do okularów – komu przysługuje?

Dofinansowanie do okularów – komu przysługuje?

Spędzasz jednorazowo przed komputerem minimum cztery godziny? Jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracy? Zadbaj o swój wzrok i dowiedz się, czy przysługuje Ci dofinansowanie do okularów.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, o dofinansowanie na okulary korekcyjne przez pracodawcę może ubiegać się każdy pracownik, który w ciągu dnia spędza przed komputerem minimum cztery godziny. Przepis dotyczy jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Niekiedy pracodawca decyduje się również na dofinansowanie do okularów także dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie, o dzieło, bądź w przypadku osób B2B. Pamiętajmy, że jest to wyłącznie dobra wola przełożonego.

Dofinansowanie do okularów – warunki

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać zwrot za okulary korekcyjne? Przede wszystkim potrzebujesz odpowiedniego oświadczenia lekarskiego o konieczności pracy w okularach korekcyjnych, które wydaje lekarz podczas okresowych badań pracowniczych. Bez niego, zgodnie z aktualnymi przepisami, nawet jeśli zatrudniony otrzyma zaświadczenie prywatnie, nie ma możliwości ubiegania się o dofinansowanie od pracodawcy. Jeśli czujesz, że twój wzrok się pogarsza – lepiej poproś swojego przełożonego o wydanie skierowania na kolejne badania okresowe.

Refundacja obejmuje wyłącznie osoby pracujące na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Dotyczy to zarówno osób pracujących na komputerach stacjonarnych, jak i na laptopach, czy notebookach. Pamiętaj, że każda firma rządzi się swoimi prawami i ma swoje procedury, dlatego też po uzyskaniu odpowiedniego orzeczenia od lekarza medycyny pracy – należy zwrócić się bezpośrednio do pracodawcy.

Wysokość dofinansowania do okularów korekcyjnych

Wysokości dofinansowania do okularów korekcyjnych nie regulują żadne przepisy. Zapis na temat kwoty możesz znaleźć w regulaminie swojego zakładu pracy. W zależności o firmy, może to wynosić 100, 200, 300 a nawet 500 zł. Wewnętrzne przepisy powinny ustalać kwestię, czy dofinansowanie odnosi się do samych szkieł, czy oprawek oraz robocizny.

Jak często można starać się o dofinansowanie do okularów korekcyjny? Najczęściej jest to raz na 2 lub 3 lata. Istnieją również wyjątki od reguły. Jeśli w międzyczasie lekarz stwierdzi, że wzrok pracownika pogorszył się i wymaga wymiany szkieł w okularach – może on ponownie ubiegać się o refundację.

Soczewki korekcyjne a dofinansowanie od pracodawcy

Wiele osób zamiast okularów korekcyjnych wybiera soczewki kontaktowe. Czy pracodawca ma obowiązek refundacji soczewek? Nie mamy dobrej wiadomości. Niestety polskie przepisy nie regulują tej kwestii. Jeśli jednak przełożony zdecyduje się na dofinansowanie do soczewek – to jest to jedynie jego dobra wola.