Cover Test – co to jest?

Cover Test – co to jest?

Cover Test jest jednym z najczęściej wybieranych badań, mających na celu wykrywanie zeza. Pomaga także odróżnić zez jawny od ukrytego – jest to możliwe dzięki wykorzystaniu odpowiedniego rodzaju testu. Przybliżamy, czym dokładnie jest Cover Test i kiedy należy go wykonać.

Czasami wykrycie zeza jest dość trudne, jednocześnie ta wada wymaga bardzo szybkiej interwencji – tylko wtedy całkowicie ograniczymy jej negatywne skutki. Tutaj z pomocą przychodzi Cover Test, czyli badanie służące do określenia obecności i wielkości odchylenia oczu. Może być ono wykonywane przez okulistów lub optometrystów. Na czym polega Cover Test? Na skupieniu uwagi pacjenta na bliskim i odległym obiekcie. W jego trakcie wykorzystuje się specjalne zasłony – pozwala to na jeszcze lepsze wykrycie nieprawidłowości w oku.

Kiedy należy wykonać Cover Test?

Cover Test jest szczególnie ważny w przypadku dzieci. Podczas każdej wizyty u specjalisty od szóstego miesiąca życia do szóstego roku życia należy wykonywać to badanie. Pozwala ono na szybkie wykrycie ewentualnego odchylenia oka. Ma to ogromne znaczenie ze względu na skuteczność korekcji tej wady wzroku u dzieci. Pamiętajmy, że we wczesnych latach życia wzrok nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. U dorosłej osoby znacznie trudniej jest zlikwidować zeza.

Jeśli w wyniku urazu mechanicznego lub choroby doszło u Ciebie do ujawnienia się zeza w dorosłym życiu – sprawdź wzrok przy pomocy tego badania.

Cover Test – rodzaje

Wyróżniamy trzy warianty Cover Testu. Czasem pacjent podczas jednej wizyty jest poddawany wielu odmianom tego badania. Dzięki temu diagnoza jest znacznie dokładniejsza. Jakie wyróżniamy rodzaje Cover Testu?

  1. Test jednostronny zakrycia i odkrycia oczu (Cover-uncover Test) – pozwala wykryć zez jawny i odróżnić go od tego ukrytego. Wykonuje się go podczas patrzenia do dali z odległości 5-6 metrów oraz do bliży z odległości 30 cm. Pacjentowi poleca się patrzyć na konkretny mały przedmiot umieszczony na wprost w odpowiedniej odległości.
  2. Test naprzemiennego zakrywania oczu (naprzemienny Cover Test) – polega na zasłonięciu ręką lekarza, zasłonką bądź ciemnym szkłem jednego oka, podczas gdy drugie oko patrzy na wskazany punkt. W momencie, gdy zasłonięte oko jest zezujące, po jego odsłonięciu nie następuje zmiana w postaci ruchu oczu, ponieważ „silniejsze” oko prowadzące nadal utrzymuje linię widzenia na wprost. Z kolei, gdy zasłaniamy oko prowadzące, a okiem zezującym patrzymy na wprost, w chwili odsłonięcia oka prowadzącego zaczyna ono fiksować, a oko zezujące ustawi się w zezie.
  3. Pryzmatyczny Cover Test – wykonuje się go na dwie odległości i stosuje się tylko u osób z fiksacją centralną w obojgu oczach. Do jego przeprowadzenia potrzebna jest stopniowana listwa pryzmatyczna. Pryzmatyczny Cover Test polega na naprzemiennym zakrywaniu oczu przy równoczesnym przesuwaniu listwy pryzmatycznej przed jednym okiem. Obserwacji podlega ruch nastawczy oka odkrytego, do momentu aż ustanie. Wartość pryzmatu jest równoznaczna, przy którym ruch ten ustaje – jest miarą kąta zeza.