Krople do oczu. Jak wybrać odpowiednie?

Krople do oczu. Jak wybrać odpowiednie?

Dobre krople do oczu powinny znaleźć się w każdej rodzinnej apteczce. Duży wybór tych środków może jednak przyprawić o zawrót głowy, dlatego przed wycieczką do apteki warto sprawdzić, jakiego rodzaju produkt kupić. Dziś w optyku Brilliant przybliżamy szeroką gamę kropli i podpowiadamy, które lepiej mieć pod ręką.

Krople do oczu – które wybrać

Krople do oczu dzielimy na dwie grupy – preparaty na receptę oraz produkty ogólnodostępne, przeznaczone do powszechnego używania. Do tych pierwszych zaliczamy przede wszystkim antybiotyki i sterydy, a także niektóre leki przeciwhistaminowe oraz leki przeciwjaskrowe. O tym, czy w naszym leczeniu zostaną wdrożone krople na receptę, decyduje lekarz okulista.
Drugą grupę preparatów stanowią środki przeznaczone do dziennego stosowania, które nie wymagają recepty. Tu najczęściej spotykanym wyrobem medycznym są krople nawilżające – idealne zarówno dla osób pracujących przed komputerem, jak i tych zmagających się z wrażliwymi oczyma.

Co warto wiedzieć o kroplach nawilżających

Krople nawilżające, zwane też sztucznymi łzami, to niezastąpiony sprzymierzeniec w walce z suchymi i nadwrażliwymi oczyma. Kupimy je w każdej aptece, i to w różnych postaciach – również żelu do oka. Wybierając krople tego typu warto jednak zwrócić uwagę na obecność konserwantów- i, jeśli mamy taką możliwość, najlepiej wybrać preparat pozbawiony tego dodatku. Dlaczego jest to tak ważne? Jak podkreślają specjaliści, środki konserwujące mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze oko, a także być przyczyną wystąpienia reakcji alergicznych.

Jak aplikować krople do oczu

Krople do oczu wymagają odpowiedniej aplikacji. Coraz więcej preparatów wyposażanych jest w specjalną końcówkę ułatwiającą podanie preparatu, jeśli jednak nasz środek ma tradycyjny aplikator – bez obaw! Wystarczy, że odchylimy głowę i delikatnie odciągniemy dolną powiekę, a następnie wpuścimy odpowiednią dawkę. Po aplikacji zamykamy na chwilę oko.
Przed kropieniem oczu przeczytajmy ulotkę i dokładnie sprawdźmy listę zalecanych dawek. Nie zapominajmy także o kwestiach higieny- dozownik kropli nie powinien mieć kontaktu z okiem.