Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

Praca przy komputerze

Praca przy komputerze zajmuje Ci naprawdę dużo czasu? Jeżeli tak, doskonale wiesz, jak bardzo może to męczyć wzrok. Co można robić, aby problem w tym zakresie bł jak najmniejszy?

Rób przerwy w trakcie pracy przy komputerze

Długotrwała obserwacja płaskich obiektów sprawia, że odruchowo zapomina się o mruganiu. To z kolei źle wpływa na nawilżenie oka, co znacząco przyspiesza moment, w którym odczujesz zmęczenie oczu. Można jednak pamiętać o regularnym przenoszeniu wzroku na coś trójwymiarowego. Po prostu ustal sobie pory (np. co kwadrans), gdy przez chwilę będziesz odrywać wzrok od monitora. Idealnie będzie, jeśli w tym czasie będziesz obserwować obiekty położone w różnej odległości.

Krople do oczu

Jeżeli problem z wrażeniem suchych oczu będzie naprawdę silny, możesz sięgać po krople do oczu. Swój wybór warto konsultować z okulistą, który pomoże dobrać krople adekwatne do potrzeb konkretnej osoby i zasugeruje jak często z nich korzystać.

Dobierz odpowiednie okulary

Odrębną sprawą jest prawidłowy dobór okularów. To, że powinny być dopasowane do ewentualnej wady wzroku jest oczywistością, jednak to nie wszystko, o czym musisz pamiętać. Okazuje się, że okulary do pracy przy komputerze, przydają się nawet w przypadku braku krótko- lub dalekowzroczności. Nawet neutralne szkła można wzbogacić o powłokę typu antyrefleks, która chroni oczy przed niekorzystnymi dla nich odbiciami światła od powierzchni ekranu.

Dbaj o dietę i nawodnienie organizmu

O stan oczu warto dbać również od strony odżywiania i nawadniania. Jeżeli nie będziesz spożywać dziennie 1,5-2 litrów płynów, to siłą rzeczy odbije się to również na łatwości, z jaką oczy będą się wysuszać.

Z kolei w ramach diety warto dbać o produkty zawierające luteinę, zeaksantynę oraz beta-karoten. Warto tez zadbać, by w diecie znalazły się produkty bogate w potas, gdyż składnik ten pomaga w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia.