Jaskra – choroba dotykająca nie tylko osoby starsze

Badanie jaskry

Pamiętaj, że możesz wykonać badanie wzroku w Tychach! Jaskra to choroba, która może prowadzić do utraty wzroku. Choć nadal nie ma metody na pełne wyleczenie, można opóźniać jej skutki, o ile diagnoza nastąpi odpowiednio wcześnie. Niestety, wiele osób bagatelizuje badania kontrolne.

Objawy jaskry

Jaskra początkowo przebiega bezobjawowo. Dopiero z czasem zaczynają pojawiać się takie objawy, jak światłowstręt, łzawienie oczu, mroczki, czy coraz gorsze widzenie w słabym świetle. Z czasem zaczynają się pojawiać inne objawy, m.in. bóle oka, pogarszanie się widzenia. Z czasem stan wzroku pogarsza się coraz bardziej, aż dochodzi do jego utraty.

Skala problemu

Skala problemu jest znacznie większa, niż można by sądzić. W Polsce liczba chorych jest szacowana na 800 tysięcy, na świecie 70 milionów.

Kiedy warto się badać?

Kontrolę wzroku w zakresie ryzyka występowania omawianej choroby warto prowadzić jak najwcześniej i regularnie ją powtarzać. Można ją przeprowadzić w gabinetach okulistycznych, a choć można wymienić pewne czynniki ryzyka, również osoby, których one nie dotyczą, powinny co jakiś czas sprawdzić swoje oczy. Zwłaszcza, że w Polsce 70 procent przypadków jaskry wykrywana jest zbyt późno.

Wspomniane już czynniki ryzyka to m.in. wiek powyżej 40 roku życia (co nie znaczy, że problemy nie mogą pojawić się wcześniej), czynniki genetyczne, obecność mocnej wady wzroku, stosowanie leczenia kortykosteroidami, zaburzenia krążenia, czy duża ilość glutaminianu sodu w diecie.

W ramach badań sprawdza się m.in. pole widzenia, stan nerwów wzrokowych oraz pomiar ciśnienia oka.

Jak leczy się jaskrę?

Metody leczenia jaskry skupiają się na obniżaniu ciśnienia w oku, w niektórych przypadkach przy użyciu metod farmakologicznych, zabiegów laserowych i chirurgii optycznej. Pierwsza z wymienionych metod stosowana jest najczęściej.