Chcesz poprawić wzrok? Ćwicz swoje oczy!

Chcesz poprawić wzrok? Ćwicz swoje oczy!

Napięcie wpływa niekorzystnie na całe nasze ciało. Szczególnie wrażliwe na jego działanie są oczy – mięśnie poruszające gałką oczną usztywniają się, powodując gorsze widzenie i ogólny dyskomfort. Istnieje jednak pewien sposób, który może nam w tym ulżyć, a przy tym polepszyć wzrok. To ćwiczenia oczu, zwane także jogą wzroku.

Ćwiczenia oczu – dlaczego warto?

Ćwiczenia oczu polecane są każdemu, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy spędzają długie godziny przed komputerem lub z książką w ręku. Będą również pomocne w sytuacjach, gdy pozostajemy w nieustannym napięciu lub często się stresujemy. Co ciekawe, odpowiednimi ćwiczeniami można korygować też niektóre wady, jak krótkowzroczność i dalekowzroczność. Zdaniem specjalistów, systematycznie wykonywane w tym zakresie ćwiczenia pozwalają skorygować wadę nawet o… 20%!

Co zrobić przed ćwiczeniem oczu

Jak się przygotować do ćwiczeń oczu? Wiele osób zaleca je robić w przerwach od pracy – warto jednak pamiętać, że aby były najbardziej efektywne, powinny być poprzedzone kilkuminutowym relaksem. Weź kilka głębszych oddechów, skup się na zieleni za oknem, rozmasuj swój kark – im bardziej będziemy odprężeni, tym większy będzie efekt naszej pracy. Przed przystąpieniem do ćwiczeń zaleca się także ściągnięcie okularów i soczewek.

Proste ćwiczenia dla oczu

  • Usiądź wygodnie i odpręż się. Powoli kieruj wzrok od prawej, do lewej strony, w górę i w dół. Po każdej takiej „sesji” zamknij mocno oczy, stopniowo je rozluźniając – pomoże to zredukować napięcie. Ćwicz wolno i pamiętaj o dokładnym wykonywaniu ćwiczenia.
  • Wyobraź sobie duży znak nieskończoności. Zacznij wodzić wzrokiem po jego obwodzie, zaczynając od lewej strony.
    Na sam koniec ćwiczeń oczu warto wykonać palming. W tej aktywności bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej pozycji, bez nadmiernego pochylania głowy do przodu, z karkiem i plecami znajdującymi się w jednej linii. Usiądź wygodnie, przysuń się do stołu i oprzyj na nim oba łokcie.
  • Następnie przyłóż dłonie do oczu, w taki sposób, aby palce dłoni skrzyżowały się na środku czoła. Nie dociskaj dłoni, ale ułóż je tak, aby do twoich oczu docierało jak najmniej światła. Następnie powoli zamknij powieki. Po kilku minutach możesz otworzyć oczy – jednak zanim wstaniesz i na nowo „włączysz” się do życia, posiedź jeszcze przez chwilę i głęboko oddychaj.