Jak dbać o wrażliwe oczy? Podpowiada dobry okulista Tychy

Jak dbać o wrażliwe oczy? Podpowiada dobry okulista Tychy

Twoje oczy często łzawią, pieką i są zaczerwienione? Takie symptomy mogą świadczyć o dużej nadwrażliwości, która lekceważona doprowadza do dyskomfortu i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zdarza się również, że nadwrażliwość oczu sygnalizuje poważniejszą chorobę. Na co zwrócić uwagę i jak zadbać o swój wzrok? Sprawdź to razem z dobrym okulistą Tychy.

Wrażliwe oczy. O czym mogą świadczyć?

Skłonność do nadwrażliwości nie zawsze musi oznaczać rozbudowanych kłopotów zdrowotnych. Jeśli jednak nasz narząd wzroku nigdy wcześniej nie sprawiał większych problemów, a nagle zaczynamy odczuwać ból – wówczas należy zgłosić się do lekarza, np. dobrego okulisty Tychy. Nadwrażliwość jest także objawem następujących schorzeń:

  • Zespół suchego oka. Schorzenie to charakteryzuje się pieczeniem, bólem i swędzeniem oczu, zdarza się również światłowstręt. Powodów jego wystąpienia może być wiele, najczęściej jednak wynika z kłopotów z nawilżeniem oka;
  • Zapalenie spojówek. Zapalenie spojówek dzielimy na dwie grupy: zapalenie nieinfekcyjne i infekcyjne. Do pierwszej grupy zaliczamy alergiczne zapalenie spojówek, które wywoływane jest najczęściej przez substancje uczulające. Druga grupa to infekcyjne zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym lub wirusowym;
  • Ciało obce w oku. Gdy nasze oko szczypie, a przy mruganiu czujemy nieprzyjemne „ukłucia”, to może to oznaczać obecność obcego ciała w oku.

Wrażliwe oczy – pielęgnacja

Dyskomfort pomogą zminimalizować specjalne krople oraz maści do oczu wrażliwych. Warto także zapytać o radę dobrego okulistę Tychy z gabinetu Brilliant – pomoże nam dobrać preparat dostosowany do naszych oczekiwań i potrzeb.

Demakijaż przy wrażliwych oczach

Bardzo ważnym aspektem przy wrażliwych oczach jest ich makijaż. Nie musimy od razu rezygnować z inwazyjnych kosmetyków, warto jednak zadbać o ich hipoalergiczne zamienniki – a tradycyjne wersje cieni czy tuszu zostawić na większe okazje. Zwracajmy także uwagę na datę ważności kosmetyków kolorowych. Jest to szczególnie uważne przy tuszu do rzęs, z którego po otwarciu możemy korzystać nie dłużej niż miesięcy – na szczoteczce mnożą się bowiem bakterie przyczyniające się do wystąpienia wielu podrażnień, w tym zapalenia spojówek.