Okulary dziecięce – jak dobrać szkła i oprawki?

Okulary dziecięce Tychy

Wybór okularów dziecięcych często okazuje się znacznie trudniejszy niż w przypadku dorosłego. Jeżeli jednak są one potrzebne, decyzji nie można odwlekać zbyt długo – brak szkieł korekcyjnych w przypadku krótkowzroczności u dziecka nie tylko może pogłębiać wadę, ale i przyczyniać się do powstawania wad postawy, np. w wyniku coraz częstszego i głębszego pochylania się do ekranu.

Nie bagatelizuj problemu

Jeżeli dziecko narzeka na nieczytelność obrazków i liter, które z danej odległości powinny być dobrze widoczne, mówi o bólach oczu, czy też wspomina o bólach głowy w sytuacjach, w których można podejrzewać, ze są związane właśnie ze wzrokiem, zdecydowanie pomyśl o szybkiej wizycie kontrolnej u okulisty.

Wytrzymałe oprawki, trwałe soczewki

Dzieci zazwyczaj ruszają się dużo i dynamicznie – tym samym powstaje problem związany z potencjalnym uszkodzeniem okularów dziecięcych. Problem jest istotny – zwłaszcza, że dotyczy nie tylko samego „sprzętu”, ale i bezpieczeństwa dziecka. Upewnij się więc, że soczewki i oprawki są w miarę odporne na uszkodzenia.

Pamiętaj, że istotna jest także waga okularów – szukając odpornych okularów łatwo o tym zapomnieć i wybrać model, który będzie niezbyt wygodny w noszeniu. Zdecydowanie zwracaj uwagę na to, czy okulary dziecięce nie są… zbyt ciężkie.

W przypadku oprawek trzeba pamiętać o jeszcze jednej sprawie. Okulary dziecięce muszą dobrze leżeć na nosie. Jeżeli będą się zbyt łatwo zsuwać, szkła często będą się zsuwać, a dziecko będzie spoglądać częściowo lub całkowicie ponad soczewkami – co oczywiście będzie mocno niewskazane.

Oprawki dobieraj razem z dzieckiem

Wybierając oprawki do okularów dziecięcych, rób to razem z dzieckiem. Oczywiście cały czas zwracaj przy tym uwagę na sprawy wymienione powyżej, ale w kwestii wyglądu (w tym koloru) warto dać dziecku możliwość wyboru. W końcu chodzi o to, aby polubiło ono noszenie szkieł korekcyjnych.

Ucz dziecko, że o okulary należy dbać

To, co wydaje się banalne, w praktyce dla wielu osób nie jest takie oczywiste. Wyjaśnij dziecku, na ile istotne jest regularne czyszczenie okularów i że w czasie, w którym z nich nie korzystają, powinno się je chować do futerału.

Więcej porad na temat tego, jak dobierać okulary dziecięce, możesz uzyskać w trakcie wizyty w naszym gabinecie okulistycznym (Tychy, Al. Bielska 69).