Zdrowe oczy w pięciu krokach. Radzi dobry okulista Tychy

dobry okulista Tychy

Intensywna praca przed komputerem, czytanie w kiepskim oświetleniu, chodzenie w okularach niezapewniających należytej ochrony… czynników, które wypływają na kondycje naszych oczu, jest całkiem sporo. Jak zatem dbać o swój wzrok, aby cieszyć się ostrością widzenia jak najdłużej? To proste! Oto kilka zasad od dobry okulista Tychy Brilliant, o których należy pamiętać w walce o zdrowe oczy!

 

Pamiętaj o ochronie przed promieniowaniem UV

Okulary przeciwsłoneczne na nosie powinny być obowiązkowym elementem naszego letniego stroju. Nie mogą być to jednak losowe modele. Decydując się  na okulary przeciwsłoneczne, wybierzmy takie,  które będą w pełni filtrować światło UV, a także, dzięki optymalnemu dopasowaniu do twarzy, nie przepuszczą światła spoza okularów.

 

Badaj systematycznie wzrok

Wielu z nas wybiera się do specjalisty dopiero wtedy, kiedy dany problem zaczyna nam – często poważnie – utrudniać codzienne funkcjonowanie. W końcu kto z nas nie zna osoby, która pomimo nieustannego mrużenia oczu nadal utrzymuje, że musi tylko złapać ostrość? Albo wyciąga ręce jak najdalej przed siebie, aby przeczytać książkę lub gazetę? No właśnie! Żeby nie dopuścić do takich sytuacji, należy systematycznie badać swój wzrok u specjalisty. Osoby młode do gabinetu okulisty powinny wybrać się co najmniej raz na trzy lata, z kolei po czterdziestym roku życia częstotliwość wizyt powinna  wzrosnąć przynajmniej do jednej na rok.

 

Zadbaj o sen

Nie bez przyczyny mówi się, że sen to jedno z najlepszych lekarstw na świecie. Nie inaczej jest w przypadku naszych oczu, które potrzebują minimum 5 godzin snu na regenerację – choć jest to często  zależne także od indywidualnych preferencji organizmu.

W przypadku nieprzespanych nocy, nasze oczy bardzo szybko „dadzą” nam znać, że coś jest nie tak. Uciążliwa suchość, opuchnięte powieki, problemy z ostrością widzenia –  to tylko niektóre ze skutków niedoboru snu!

 

Zwróć uwagę na odpoczynek i trening

Oczy, tak jak każdy inny narząd, wymagają nie tylko regeneracji, ale i intensywnych ćwiczeń. To szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku pracy przed komputerem, kiedy to przez wiele godzin skupiamy wzrok w jednym miejscu. Istnieją jednak pewne ćwiczenia, które pomogą nam na nowo „przejrzeć na oczy”. Oto kilka z nich:

  • zakryj szczelnie oczy i wpatruj się w ciemność tak długo, aż całkowicie znikną wszelkie jasne plamy;
  • przerwij pracę przed komputerem i skup wzrok na czymś, co jest daleko, np. drzewo za oknem;
  • spójrz w górę, dół, a następnie w prawo i lewo. Pamiętaj, aby nie ruszać przy tym głową.

 

Dieta ma znaczenie

Jesteśmy tym, co jemy. Im więcej w codziennej diecie znajdzie się produktów bogatych w luteinę, witaminę A, C czy E,  tym większa szansa, że nasz wzrok zachowa ostrość widzenia przez długie lata!

Zastanawiasz się, czy z Twoim wzrokiem jest wszystko w porządku? Zapraszamy do dobry okulista Tychy Brilliant, gdzie w mig rozprawimy się z każdą Twoja wątpliwością!